Reklám

zora

Friss topikok

  • zora: Igor, megbánni nem fogom, azt, a dolog többi része kétesélyes:) (2012.08.08. 14:39) 2012. augusztus - a Coming out hava
  • Ismeretlen_15888: Kib*szott f*sza vagy! (2012.08.03. 00:25) fuckyeah
  • Ismeretlen_17183: Ha már filózunk: azért optimális esetben nem lyuk marad, hanem max egy kis homáylos folt a vlóság ... (2012.07.30. 08:00) kísértetek
  • Atyafipeca: Jó az írás a gyökerekről, bár gyorsan tegyük hozzá, hogy a gyökér értékes része a természetnek és ... (2012.07.10. 14:25) bunkótabló
  • július: Én emlékszem az asszonytest blogra a Tv2 blog oldaláról. Sok jó blog volt ott - az asszonytest, ny... (2012.07.10. 11:38) asszonytest, lejla

Linkblog

2005.09.13. 11:40 zora

Homokember

Az álom, rossz álom, az attól való félelem témájában a századfordulós és XX. század eleji novellistáink és prózaíróink lenyomnak mindenkit. Az akkoriban egyszerre új és korszerű pszichológiai ismeretekkel felvértezve paráztatták írásaikkal a kor értő közönségét és nem unatkozik az utókor sem, ha az ő műveiket emeli le a polcról.

A gyermek-álom-mese-félelem tematika (vagy helyesebb, ha azt írom: toposz) gyökerei - megmaradva a Metallica Sandman-jénél, mint kiindulási pontnál -  E.T.A. Hoffmann A homokember c. elbeszéléséig nyúlnak vissza, valahova az 1810-es évekbe. A gyerek főhös, Nathanel elborzad a homokember meséjén, aki a történet szerint a Holdra viszi a rossz gyermekek kivájt szemét, s ott fiókáit eteti velük. Aztán összemosódik álom és valóság, félelem, őrület, gyermeki őrület.... Vedd le a polcról Freud-ot, Bergsont is.



Aztán ott van Csáth Szombat estéje: "De mégse árnyék az, hanem a Homokember. Olyan, mint egy bagoly, és éppen mintha apa ágyának peremén ülne. Borzasztó ránézni, mert hatalmas, félelmes és csúnya. S olyankor a fülünkre húzzuk ám a takaróinkat. Csak néha hajtjuk le a paplan csücskét, és azon át egy pillanatra még kinézünk. A Homokember még mindig ott áll, mozdulatlanul. Várja, hogy elaludjunk, s aludni is kell, mert ő akarja. [...] Ha este úgy érezzük, mintha a szemünkben homok volna, s emiatt a pillánk nehezül, ezt a Homokember okozza."

Aztán ha a címszereplőnkhoz nem is tartozik szorosan, mégis megemlíteném a talán kevésbé ismert Szini Gyula nevét, aki ugyancsak érdekeseket írt a gyerekekről meg az ő - hol nagyon is felnőttes, hol betegesen elborult - álmaikról. A rózsaszínű hó c. kötetet tudom ajánlani ez ügyben.

S ha el is kanyarodok végül a homokembertől, maradva a tematikánál, különös jelentőséget tulajdonítok Babits A gólyakalifa című regényének, ami szintén nem kerül a gimis anyagba, nem is baj, felnőtt olvasmány. Túllép a fentebbieken annyiban, hogy nem csak az álom és valóság elmosódásáról, de egy gyerek tudathasadásáról szól, vergődéséről, majd öngyilkosságáról szól. Ahogy írtam vala róla egyszer:

 „Az ellenség, akit magunkban hordozunk, igazán győzhetetlen” – hangzik Elemér szájából a felismerés. Ekkor határozza el Elemér, hogy elpusztítja alteregóját, ám észrevétlenül annak színvonalára süllyedt, s elpusztult ő is, mint a díjnok, ki fejbelőtte magát. „A másik én voltaképp a bűn inkarnálódása. A mindannyiunkban meglevő sátáni erő, mely ellen vagy küzdünk, vagy végzetes szorításba kerülünk, mint Babits regényének hőse. Tábory Elemér, a Sonntagskind nem volt fölvértezve erre a harcra.” (Rónay :12) Elemér erkölcsi undorral ítélte el másik énjét, akin képtelen volt felülkerekedni. A regény ugyanakkor azt sugallja az olvasónak, hogy mindenkiben meglehet az a bizonyos másik, gonosz én, melynek feltörésétől folyton rettegni kell.

Mert kell, nem? Most következne még Kosztolányi Szegény kisgyermeke, de most ezt nem folytatom, hosszú volna.


"Now I lay me down to sleep
Pray the lord my soul to keep
If I die before I wake
Pray the lord my soul to take

Hush little baby, don't say a word
And never mind that noise you heard
It's just the beast under your bed,
In your closet, in your head"

{metallica - enter sandman}


Te is féltél néha gyerekkorodban a sötétben, lefekvés után?

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://zora.blog.hu/api/trackback/id/tr104749846

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása